Skip to main content

Rüzgar enerji santrallerinde rotor frenleri, rotor fren balatası (rotor brake) kullanır. Rüzgar hızının istenilen limitlerin üstünde olduğu veya acil bir sebeple duruş istenen zamanlarda rotor balatası aktif edilerek türbin durdurulur. Rotor fren balataları çalışması esnasında yüksek sıcaklıklara maruz kalır. Bu sıcaklıklar altında sürtünme özelliğini kaybetmemesi için, sıcaklığa dayanıklı ürünlerin seçilmesi gereklidir. Rotor balatası kadar, uzun vadede rotor diskleri de frenleme etkisiyle bozulacaktır. Otomotivde fren diskinin belirli periyotlarda değiştiği gibi rotor diskinin de belirli periyotlarda kontrolü ve değişimi gereklidir.

Yeni nesil rüzgar santrallerinde, rüzgarın geliş yönüne göre nacelin yönünü ayarlayan ve o istikamette sabit tutan yaw sistemleri mevcuttur. Bu sistemlerde, türbini istenilen konumda tutan yaw brake, yaw fren sistemleridir. Yaw fren sistemleri bir dişlinin üzerinde farklı noktalardan karşılıklı baskı yapan yaw fren balataları (yaw brake pads) sayesinde çalışır. Rotor balataları ile hareketli bir iş elemanı durdurulmaya çalışılırken, yaw frenlerinde (yaw balataları) duran parçanın kilitli noktada kalması önemlidir.

Bir rüzgar santralindeki rotor fren ve yaw fren balatalarının özellikleri yukarıda görüldüğü gibi farklıdır. Aysar Makine olarak bu konuda dünyanın önde gelen OE üreticileri ile çalışmaktayız.