Skip to main content

Asbestin sağlık risklerinin ortaya çıkması ve asbest kullanımının yasaklanmasıyla birlikte, balata endüstrisi yeni malzeme ve formüller arayışına girdi. Yeni nesil balata malzemeleri, çeşitli sürtünme bileşiklerinin kombinasyonuyla üretilmeye başlandı. Seramik, metalik ve organik malzemelerin yanı sıra sentetik bileşikler de kullanılmaya başlandı.

Günümüzde balata ilk aklımıza gelen şekli ile otomotiv ve ticari araçlarda kullanılsa da makine balatası olarak geniş bir pazara sahiptir. Soğuk dövme, sıcak dövme, metal pres, haddehane, vinç, rüzgar türbinleri, hidroelektrik santraller, asansörler, ambalaj makinaları, kağıt ve orman sanayi gibi pek çok alanda makine balataları kullanılmaktadır.

Aysar Makina olarak metalik balata (sinter bronz balata, sinter balata), organik balata ve seramik balata gibi çeşitli formüller için dünya çapında önde gelen üretici firmalar ile partnerlik yapıyoruz.

Ülkemizin otomotiv, maden, demir ve çelik, ambalaj, enerji gibi kritik sektörlerinde kullanılan yedek parçaları OE kalitesinde ve uygun fiyatlarla alıcılarımıza sunuyoruz.

Ülkemiz otomotiv ve yan sanayisi sektörlerinde Dünya’da rekabetçi bir konumda bulunuyor. Kaporta ve metal aksamları işlemenin önemli bir prosesini pres (stamping) hatları oluşturmaktadır. Eksantrik preslerin fren ve kavrama aksamlarında da endüstriyel balatalar kullanılmaktadır. Asbest yasağından hemen sonra bu sektörde faaliyet gösteren pek çok metal pres firması balataların ömürleri ile alakalı sorunlar yaşadılar. Kırılma veya çok erken bitme gibi sebeplerle makineler ve üretim hatları beklenmeyen duruşlar yaşadı. Dahası iş kazası riskleri ile karşı karşıya kaldılar. Tedariğini sağladığımız Avrupa menşeili yüksek kalite makina balataları sayesinde bu sorunları ortadan kaldırdık.