Skip to main content

Makine balatası bazı sistemlerde kavrama veya durdurma görevinin dışında bir görev de üstlenir. Örneğin yeni nesil asansör motorlarında balata sadece duran sistemi kilitlemeye yarar. Buna benzer örnekler gemi ırgat balatalarında, raylı sistem balatalarında, iş makinelerinin el fren balatalarında ve aslında genel olarak emniyet frenlerinin tamamında görülür. Bu tip frenlerde balatadan beklenenler yüksek sürtünme katsayısı, sıcaklığa karşı mukavemet, uzun ömür, sessiz çalışma olarak sıralanabilir.

 

Endüstriyel balatanın asbest yasağından önce ciddi bir kullanım alanı da izolasyon plakası, izolasyon balatası alanıdır. Sıcaklık üreten makinelerin önemli parçalarının hasar görmemesi için sıcaklığa bariyer olarak izolasyon plakaları (izolasyon balataları) kullanılmıştır. Asbestin içerik olarak kullanılmasının yasaklanmasından bu yana plaka balatalar bu işlevinden uzaklaşmış görünse de, endüstriyel balatalar için temel gerekirliklerden biri de sıcaklığa karşı mukavemettir. Organik balatalar 350°C’ye kadar, metalik balatalar 500°C’ye kadar, bazı özel seramik balatalar ise 800°C ye kadar çalışabilmektedir.

 

Balatalar için önemli bir özellik sürtünme katsayısıdır. Bazı sistemlerde statik sürtünme katsayısı önemli iken, bazı sistemlerde dinamik sürtünme katsayısı önemlidir. Bu endüstriyel balatanın nasıl çalıştığı ile alakalıdır.

 

Eğer demir&çelik sektörü için, haddehane balatası, makas balatası, eldro fren balatası, vinç balatası arıyorsanız aşağıdaki bağlantıdan haddehane balataları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

https://www.atlasfren.com/haddehane-balatalari/