Skip to main content

Asbest, uzun yıllar boyunca makine ve araç balatalarında yaygın olarak kullanılan bir malzemeydi. Asbestin lifli yapısı, mükemmel bir sürtünme ve aşınma direnci sağladı. Ancak asbestin kanserojen bir madde olduğu 1970’lerde keşfedildi.

Asbestli balata kullanmanın başlıca riskleri şunlardır:

  • Akciğer kanseri, mezotelyoma ve diğer kanser türleri
  • Solunum yolu hastalıkları
  • Astım
  • Kronik bronşit

Asbestsiz balatalar, asbest yerine metal, seramik, kompozit malzemeler veya doğal malzemeler kullanır. Bu balatalar, asbestli balatalara benzer performans sunar, ancak kanserojen riski taşımaz.

Asbestsiz balataların avantajları şunlardır:

  • İnsan sağlığı için güvenlidir
  • Daha çevre dostudur
  • Daha uzun ömürlüdür

Asbest kullanımının yasaklanması Avrupa’da 1980’lerin ilk yıllarında ortaya çıkmıştır.
2000 yılından itibaren tüm Avrupa’da asbestin fren balatası, debriyaj balatası ve makine balatası üretimde kullanılması tamamen yasaklanmıştır. Türkiye’de ise bu uygulamanın hayata geçmesi 2006 yılını bulmuştur

İş sağlığı ve güvenliği mevzuatları uyarınca gerek asbestli balata üretmek gerekse asbest içeren makine balatalarını kullanmak yasaklanmıştır. Türkiye’de ister otomotiv balatası isterse makine balatası kullanıcıları olsun yerli ürünlerde karşılaştığı kırılan balata, yanan balata sorunlarına karşı hala asbestli balatayı arama motorlarında aramayı deniyorlar.

Avrupa merkezli çeşitli üreticiler, uzun yıllardır asbestsiz formüller üzerinde Ar-Ge faaliyetleri yürüterek önemli ilerlemeler kaydetmişlerdir. Türkiye’de makine balataları konusunda Avrupa menşeili ürünleri tercih etmemizin sebebi, bu süreçte geliştirilen yüksek kaliteli ve güvenilir asbestsiz balata formülleridir.

Bizim sorumluluğumuz, kanıtlanmış zararları olan asbestli balataların yerine en az onun kadar dayanıklı asbestsiz balata formüllerini kullanmaktır. Bu şekilde, insan sağlığını riske atmadan aynı seviyede mukavemet sağlayan balataların kullanımını teşvik edebiliriz.

Aşağıdaki fotoğraflarda, ürettiğimiz özel mikroskop altında görüntülenen asbestsiz balata formüllerini ve asbestli balatalarda bulunan lifli yapı örneğini görebilirsiniz. Bu görseller, asbestsiz balataların teknik özelliklerini ve güvenlik standartlarını görsel olarak temsil etmektedir.

Asbestin solunma yoluyla akciğerler ve insan sağlığı üzerindeki etkileri kısa bir videoyla görmek isterseniz aşağıdaki bağlantıdan youtube kanalı ile bir videoya ulaşacaksınız.

https://www.youtube.com/watch?v=jifoNSXvTuQ